- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Biomass Briquette
Biomass Briquette
Our product range includes a wide range of biomass briquette machine.
Biomass Briquette Machine
Product Price: Rs 14,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Production Capacity | 1500 kg/hr |
| Raw Material | Wood, Biomass |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Briquette Size | 80 mm |
| Power Consumption | 100 kW |
| Machine Type | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Structure Material | Mild Steel |
| Nominal Press Force | 0-2000 KN |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback