- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cattle Feed Pellet Machine
Cattle Feed Pellet Machine
Manufacturer of a wide range of products which include poultry feed pellet plant, amandeep semi automatic cattle feed plant, capacity - 1 tph and pellet mill die.
Poultry Feed Pellet Plant
Product Price: Rs 18,60,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 1 tph |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Motor Power | 80 hp |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Weight | 9 |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Broiler Feed |
| Plant Design | Semi Modular |
| Number of Lines | Single Line |
| Operating Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amandeep Semi Automatic Cattle Feed Plant, Capacity - 1 Tph
Product Price: Rs 9,20,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 0.5 TPH |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Motor Power | 40 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed, Cow Feed |
| Plant Design | Turnkey |
| Number of Lines | Single Line |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 500kg/hr
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pellet Mill Die
Product Price: Rs 2,60,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Die Type | Flat Die |
| Pellet Size | 6 mm |
| Capacity | 500 kg per hr |
| Motor Power | 25hp |
| Outer Diameter | 200 mm |
| Fan Motor Power | 25 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Working Width | 60 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 3x3x5 |
| Type | Vertical |
| Weight | 700kg |
| Application | Cattle Feed |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback