- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pellet Machine
Pellet Machine
Manufacturer of a wide range of products which include flat die pellet machine 1tph, ring die feed pellet machine 2-3tph, horizontal feed pellet making machine 3tph, feed pellet making machine, animal feed pellet making machine and vertical pellet machine.
Flat Die Pellet Machine 1TPH
Product Price: Rs 3,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Ring Die |
| Capacity | 1 tph |
| Motor Power | 25 hp |
| Feeder Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 4 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Application | Poultry Feed |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 280V |
| Power Source | Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ring Die Feed Pellet Machine 2-3TPH
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Type of Machine | Pellet Mills |
| Capacity | 3 tph |
| Motor Power | 75 hp |
| Feeder Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 6 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Type | Horizontal |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 480 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Feed Pellet Making Machine 3TPH
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Capacity | 700 kg/hour |
| Motor Power | 4 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Size | 6 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Shape | Horizontal |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Feed Pellet Making Machine
Product Price: Rs 3,10,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 15 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 8 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 340V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Animal Feed Pellet Making Machine
Product Price: Rs 3,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Pellet Mills |
| Motor Power | 50hp |
| Capacity | 1 tph |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet |
| Dimensions (LxWxH) | 6*6 |
| Weight | 1000 |
| Frequency | manual |
| Application | Cattle Feed |
| Material | MS |
| Voltage | 52kw |
| Warranty | 1year |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad....We Aman Deep Engineering Works is Manufacturer, Wholesaler, Supplier And Exporter a broad plethora of Cattle Feed Plant,Pellet Machine,Poultry,Feed Plant,Feed Pellet Making Machine,Feed Mixer,Poultry Feed Making Machine, Feed Bin,Cattle Feed Mill Machine Cattle Feed Plant, Poultry Feed Plant, Feed Making Machine, Feed Mixer, etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with latest tools. We check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers.https://www.amandeepengineeringworks.com/about-us.html 85580 81301
Additional Information:
- Production Capacity: 1000kg
- Delivery Time: 30day
- Packaging Details: as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vertical Pellet Machine
Product Price: Rs 4,55,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Capacity | 1 ton/hr |
| Motor Power | 40 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 10 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 320V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Shape | Vertical |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Biomass Pellet Making Machine
Product Price: Rs 6,40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 400-500 kg/hr |
| Machine Type | Ring Die (Vertical) |
| Motor Power | 100 HP |
| Pellet Diameter | 10 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable For | Cow Dung, Agricultural Waste |
| Brand | Amandeep |
| Frequency | 50Hz |
| Number of Rollers | 2 |
| Material | MS |
| Voltage | 480 V |
| Warranty | 6 Months |
| Die Diameter | 260 mm |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Capacity | 1000 kg/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
- Production Capacity: 1500-2000 KG/HR
Yes! I am InterestedRequest A Callback