- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cattle Feed Plant
Cattle Feed Plant
Providing you the best range of cattle feed pellet plant, cattle mash feed plant, automatic cattle feed plant, semi automatic cattle feed mesh planrt, automatic animal feed plant and cattle feed plant with effective & timely delivery.
Cattle Feed Pellet Plant
Product Price: Rs 9,80,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 1 tph |
| Plant Type | Pellet And Mash |
| Motor Power | 80 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Buffalo Feed |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Number of Lines | Double Line |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Mash Feed Plant
Product Price: Rs 3,90,000 / PlantGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | Up to 1 TPH |
| Plant Type | Mash Plant |
| Motor Power | 40 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Cow Feed, Buffalo Feed |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad....We Aman Deep Engineering Works is Manufacturer, Wholesaler, Supplier And Exporter a broad plethora of Cattle Feed Plant,Pellet Machine,Poultry,Feed Plant,Feed Pellet Making Machine,Feed Mixer,Poultry Feed Making Machine, Feed Bin,Cattle Feed Mill Machine Cattle Feed Plant, Poultry Feed Plant, Feed Making Machine, Feed Mixer, etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with latest tools. We check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Cattle Feed Plant
Product Price: Rs 70,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Capacity | 5 TPH |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Motor Power | 250 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet And Mash |
| Application | Cow Feed, Buffalo Feed |
| Material | MS And SS |
| Operating Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5000KG PER HR.
- Delivery Time: 60DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Cattle Feed Mesh Planrt
Product Price: Rs 4,00,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Plant Type | Mash Plant |
| Motor Power | 24HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed |
| Dimensions (LxWxH) | 10/40 |
| Weight | 3000kg |
| Frequency | manual |
| Plant Design | Semi Modular |
| Material | MS |
| Voltage | 18KW |
| Number of Lines | Single Line |
| Warranty | 1year |
| Operating Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 1 tph |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 1000kg
- Delivery Time: 45days
- Packaging Details: as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Animal Feed Plant
Product Price: Rs 14,60,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | More than 500 kg/hr |
| Motor Power | 2 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet |
| Weight | 10000 |
| Dimensions (LxWxH) | 10*50 |
| Die Hole Diameter Mm | 6mm |
| Application | Buffalo Feed, Dairy Feed |
| Material | ms |
| Pellet Size | 6mm |
| Processing Types | auto |
| Operating Voltage | 415 V |
| Surface Finish | done |
| Country of Origin | Made in India |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 2000kg
- Delivery Time: 60days
- Packaging Details: as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed Plant
Product Price: Rs 4,50,000 / PlantGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | Up to 1 TPH |
| Plant Type | Mash Plant |
| Motor Power | 30 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Buffalo Feed |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed mesh Plant
Product Price: Rs 4,00,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 1TPH |
| Plant Type | Mash Plant |
| Motor Power | 30HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 480 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pashu Aahar Making Machine
Product Price: Rs 5,60,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Motor Power | 42 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Cow Feed, Dairy Feed |
| Dimensions (LxWxH) | 10/40 |
| Weight | 3000kg |
| Frequency | manual |
| Plant Design | Turnkey |
| Voltage | 35k/w |
| Material | MS |
| Warranty | 1year |
| Operating Voltage | 415 V |
| Capacity | 500kg |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 500kg
- Delivery Time: 45day
- Packaging Details: as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Poultry Feed Pellet Making Machine PLC Based
Product Price: Rs 19,10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Capacity | 1 tph |
| Motor Power | 75 HP |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Broiler Feed |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bio Mass Pallet Machine
Product Price: Rs 27,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 800 kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 1000 |
| Motor Power | 50 HP |
| Machine Type | Flat Die |
| Pellet Diameter | 10 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Suitable For | Wood Waste |
| Raw Material Processed | Metal Powder |
| Output Ball Size | 12-16mm |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000-1500kg per hour
- Delivery Time: 20-25days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mixer Feed Systems
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Mixer Type | Ribbon |
| Capacity | 500-1000 L |
| Motor Power | 30 hp |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Batch |
| Mixing Chamber Volume | 1000 liters |
| Mixing Time | 10 min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Type of Mixing Equipment | Tumbler Blender |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback