- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Poultry Feed Making Machine
Poultry Feed Making Machine
Leading Manufacturer of poultry feed making machine, animal feed pellet plant machine, 1 ton, semi vertical poultry feed plant, 2000 kg per hr, automatic poultry feed making machine, murgi dana banane ki machine and vertical bio mass pallet machine, from Khanna.
Poultry Feed Making Machine
Product Price: Rs 50,50,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Crumbler Line |
| Capacity | 5 TPH |
| Motor Power | 330HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Die Size | 3 mm |
| Frequency | 50Hz |
| Application | Broiler Feed, Layer Feed, Finisher Feed, Starter Feed, Breeder Feed, Grower Feed |
| Material | MS And SS |
| Voltage | 480 V |
| Power Source | Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Animal Feed Pellet Plant Machine, 1 Ton
Product Price: Rs 2,10,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 1 tph |
| Motor Power | 50 hp |
| Feeder Motor Power | 5 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 6 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Type | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Vertical Poultry Feed Plant, 2000 kg per hr
Product Price: Rs 25,10,000 / PlantGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 tph |
| Plant Capacity | 2 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Motor Power | 80 hp |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Feed Form | Pellet |
| Usage | Broiler Feed |
| Number of Lines | Double Line |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Poultry Feed Making Machine
Product Price: Rs 21,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Crumbler Line |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Capacity | 1000 Kg/Hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Die Size | 3 mm |
| Weight | 3000kg |
| Dimensions (LxWxH) | 60x15x22 |
| Material | stainless steel |
| Voltage | 440v |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: AEW
- Production Capacity: 2000kg per hour
- Delivery Time: 25-30 days
- Packaging Details: Number of machines
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Murgi Dana Banane Ki Machine
Product Price: Rs 10,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Fish Feed Making Machine |
| Capacity | 1000 Kg/Hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Die Size | 3 mm |
| Weight | 4000kg |
| Dimensions (LxWxH) | 50x15x22 |
| Application | Grower Feed, Finisher Feed, Broiler Feed, Layer Feed, Breeder Feed, Starter Feed |
| Material | SS and MS |
| Voltage | 440 |
| Power Source | Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: AEWPFP
- Production Capacity: 1500-2000kg per hour
- Delivery Time: 25-30days
- Packaging Details: Elevator, grinder, mixer and pallet machine and its motors.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vertical bio mass pallet machine,
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Production Capacity | More Than 2000 |
| Capacity(Kg/Hr) | 1000 |
| Motor Power | 50 HP |
| Machine Type | Flat Die |
| Raw Material Processed | press mud |
| Automation Grade | Automatic |
| Pellet Diameter | 10 mm |
| Briquette Size | 18-25mm |
| Suitable For | Agricultural Waste, Wood Waste |
| Output Ball Size | 18-20mm |
| Briquette Shape | round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback