- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Poultry Feed Plant
Poultry Feed Plant
Prominent & Leading Manufacturer from Khanna, we offer cattle feed mash plant, fully automatic poultry feed plant, automatic poultry feed plant, chicken pellet feed making machine, poultry feed plant 10tph and amandeep industries animal feed plant machinery 3ton per hours.
Cattle Feed Mash Plant
Product Price: Rs 4,50,000 / PlantGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 1 TPH |
| Plant Type | Mash Plant |
| Motor Power | 30 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Material | MS |
| Application | Dairy Feed |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad...We Aman Deep Engineering Works is Manufacturer, Wholesaler, Supplier And Exporter a broad plethora of Cattle Feed Plant,Pellet Machine,Poultry,Feed Plant,Feed Pellet Making Machine,Feed Mixer,Poultry Feed Making Machine, Feed Bin,Cattle Feed Mill Machine Cattle Feed Plant, Poultry Feed Plant, Feed Making Machine, Feed Mixer, etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with latest tools. We check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Poultry Feed Plant
Product Price: Rs 65,00,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 5 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 251 hp |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Finisher Feed, Broiler Feed |
| Dimensions (LxWxH) | 20/80 |
| Weight | 10000kg |
| Material | MS |
| Number of Lines | Double Line |
| Operating Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 5 tph |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 4-5 ton
- Delivery Time: 90
- Packaging Details: as per Clint demand
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Poultry Feed Plant
Product Price: Rs 65,00,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 5 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Capacity | 5 TPH |
| Motor Power | 325 |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Material | MS |
| Usage | Finisher Feed, Broiler Feed, Breeder Feed, Starter Feed, Layer Feed |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 480 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chicken Pellet Feed Making Machine
Product Price: Rs 3,20,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 1 ton/hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Feeder Motor Power | 2 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 10 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Type | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Poultry Feed Plant 10TPH
Product Price: Rs 75,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 5 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Capacity | 10 tph |
| Motor Power | 380 |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Material | MS |
| Usage | Grower Feed, Layer Feed, Starter Feed, Breeder Feed, Finisher Feed, Broiler Feed |
| Frequency | 50Hz |
| Plant Design | Turnkey |
| Voltage | 440 V |
| Number of Lines | Single Line |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 5000KG/HR
- Delivery Time: 40-60 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amandeep Industries Animal Feed Plant Machinery 3ton per hours
Product Price: Rs 57,95,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 120hp |
| Capacity | 3ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet |
| Dimensions (LxWxH) | 20/80 |
| Weight | 10000kg |
| Frequency | manual |
| Material | MS and SS |
| Voltage | 100k/w |
| Warranty | 1year |
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Production Capacity: 3000kg
- Delivery Time: 90days
- Packaging Details: as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback