- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Feed Making Machine
Feed Making Machine
Leading Manufacturer of animal feed making machine, horizontal cattle feed poultry feed machine, 1-2 mt per hr and horizontal pellet cooler, 2 tph from Khanna.
Animal Feed Making Machine
Product Price: Rs 11,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | AEW |
| Motor Power | 70 HP |
| Capacity | 1TPH |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet And Mash |
| Frequency | 50Hz |
| Application | Cattle Feed, Pig Feed |
| Material | MS |
| Voltage | 440 V |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Cattle Feed Poultry Feed Machine, 1-2 Mt Per Hr
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 40 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Feed Form | Pellet |
| Die Size | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Pellet Cooler, 2 Tph
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Equipment Type | Pellet Cooler |
| Capacity | 2 tph |
| Air Blower Power | 7.5 HP |
| Motor Power | 10hp |
| Fan Motor Power | 10 hp |
| Cooler Type | Horizontal |
| Dryer Type | Horizontal Belt |
| Dimensions (LxWxH) | 20x3x4 |
| Type | Horizontal |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Weight | 1000kg |
| Application | Cattle Feed |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Horizontal Pellet Cooler, 2 tph
Yes! I am InterestedRequest A Callback