- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Feed Pellet Making Machine
Feed Pellet Making Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Khanna, we offer feed pellet making machine 2 to 3 tph, cattle feed pallet making machine, pellet feed machine 2-3, mild steel feed pellet making machine and cattle feed plant 500-700kg/hr.
Feed Pellet Making Machine 2 To 3 TPH
Product Price: Rs 4,30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Ring Die |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Capacity | 2 ton/hr |
| Motor Power | 60 hp |
| Weight | 3TON |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mixing Chamber Volume | 2-3TPH |
| Die Size | 6 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Mixing Period | 2 minutes |
| Power Source | Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed Pallet Making Machine
Product Price: Rs 2,75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | Up to 1 TPH |
| Boiler Capacity | 1000 kg/hr |
| Type of Machine | Pellet Mills |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Fuel Type | Oil & Gas Fired |
| Motor Power | 40 hp |
| Type of Steam Boilers | Electric Steam Boiler |
| Working Pressure | 20 Kg/cm2 |
| Power Source | Electric |
| Certification | IBR Approved |
| Application | Dairy Feed |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Boiler Power | Up to 30 HP |
| Operating Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pellet Feed Machine 2-3
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Flat Die |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Motor Power | 60 hp |
| Capacity | 1-2 TPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Size | 10 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 480 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Feed Pellet Making Machine
Product Price: Rs 4,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 75hp |
| Capacity | 2ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet |
| Dimensions (LxWxH) | 6*6 |
| Weight | 1500kg |
| Frequency | manual |
| Material | MS |
| Voltage | 68kw |
| Warranty | 1year |
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad....We Aman Deep Engineering Works is Manufacturer, Wholesaler, Supplier And Exporter a broad plethora of Cattle Feed Plant,Pellet Machine,Poultry,Feed Plant,Feed Pellet Making Machine,Feed Mixer,Poultry Feed Making Machine, Feed Bin,Cattle Feed Mill Machine Cattle Feed Plant, Poultry Feed Plant, Feed Making Machine, Feed Mixer, etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with latest tools. We check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers.https://www.amandeepengineeringworks.com/about-us.html 85580 81301
Additional Information:
- Production Capacity: 2000kg
- Delivery Time: 30days
- Packaging Details: cattle and poultry feed Pallet Machine maual,semi automatic and Fully automatic as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed Plant 500-700kg/hr
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Production capacity | 800 kg/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Main motor power | 60 HP |
| Pelletizing type | Die face cutter |
| Motor Power | 40 hp |
| Screw diameter | 75 mm |
| L D ratio | 22 1 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback