- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Poultry Feed Pellet Machine
Poultry Feed Pellet Machine
Providing you the best range of horizontal cattle feed poultry feed machine, cattle feed pellet making plant, murgi dana machine and pallet machines with effective & timely delivery.
Horizontal Cattle Feed Poultry Feed Machine
Product Price: Rs 3,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 1000 Kg/Hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet |
| Die Size | 4 mm |
| Weight | 3000 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 6x8x10 |
| Application | Broiler Feed |
| Material | Stainless steel and MS |
| Voltage | 440 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: AEW5000
- Production Capacity: 1000-5000kg
- Delivery Time: 25-30days
- Packaging Details: Pallet machine, Die, 2 pic roller
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed Pellet Making Plant
Product Price: Rs 14,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Capacity | 1000 Kg/Hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Pellet And Mash |
| Weight | 3000-4000 KG |
| Dimensions (LxWxH) | 60X15X22 |
| Application | Dairy Feed, Buffalo Feed |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: AEW2000
- Production Capacity: 1500-2000 kg per hour
- Delivery Time: 20 days
- Packaging Details: 3 pic Elevator, Grinder, Mixer, Pallet machine, Motor, Pully
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Murgi Dana Machine
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Machine Type | Pellet Mill |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Capacity | 1000 Kg/Hr |
| Motor Power | 30 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet |
| Die Size | 6 mm |
| Weight | 3000 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 20x15x22 |
| Material | SS |
| Voltage | 440v |
| Warranty | 1year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: AEWPFM
- Production Capacity: 1500-2000 kg
- Delivery Time: 15-20days
- Packaging Details: machinery of feed plant
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pallet Machines
Product Price: Rs 2,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | RING DIE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Hand Operated |
| Pallet Size | 4MMx8MM |
| Production Rate | 100 pallet/hr |
| Power Rating | 10 kW |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Environment | Corrosive |
| Type | High Lift Pallet Truck |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Yes! I am InterestedRequest A Callback