- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Feed Grinder
Feed Grinder
Leading Manufacturer of cattle feed grinder from Khanna.
Cattle Feed Grinder
Product Price: Rs 60,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Hammer Mill |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 1000 kg per hr |
| Motor Power | 15 hp |
| Dimensions (LxWxH) | 2*6 FEET |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric Motor |
| Weight | 200KG |
| Grinding Fineness | 3 mm |
| Hammer Size | 16 inches |
| Number of blades | 38 |
| Frequency | 50Hz |
| Application | Poultry Feed, Cattle Feed |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Feeding Type | Gravity Feed |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Amandeep |
| Usage/Application | Industrial |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad
Additional Information:
- Item Code: 8436
- Production Capacity: 1000KG
- Delivery Time: 10
- Packaging Details: GOOD QUILTY FOR OUR COMPANY.
Yes! I am InterestedRequest A Callback