- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cattle Feed Mill Machine
Cattle Feed Mill Machine
Offering you a complete choice of products which include amandeep cattle feed plant, capacity - 500 kg, cattle feed plant 1tph per hour. and semi automatic cattle feed plant.
Amandeep Cattle Feed Plant, Capacity - 500 Kg
Product Price: Rs 4,80,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Brochure
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | Up to 1 TPH |
| Plant Type | Pellet Plant |
| Motor Power | 40 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed, Cow Feed |
| Material | 500kg/hr |
| Plant Design | Turnkey |
| Number of Lines | Single Line |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 500kg/hr
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cattle Feed Plant 1TPH per Hour.
Product Price: Rs 9,50,000 / PlantGet Best Price
Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Capacity | 2 TPH |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Plant Type | Pellet And Mash |
| Motor Power | 80 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Buffalo Feed |
| Weight | 5TON |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Cattle Feed Plant
Product Price: Rs 11,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Production capacity | 1000 kg/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Capacity | 0.5 TPH |
| Main motor power | 60 HP |
| Pelletizing type | Strand pelletizer |
| Motor Power | 60 HP |
| Screw diameter | 150 mm |
| L D ratio | 20 1 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback