- Home
- »
- Our Products
- »
- Baby Boiler
Baby Boiler
We are a leading Manufacturer of amandeep baby boiler from Khanna, India.
Amandeep Baby Boiler
Product Price: Rs 2,40,000 / pieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 piece
Product Brochure
Product Details:
| Steam Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity (Steam Output) | 200 kg/hr |
| Capacity | 550 kg/hour |
| Fuel Type | Wood Fired |
| Working Pressure | 7 kg/cm² |
| Material | Mild Steel |
| Boiler Type | Coil Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| IBR Certification | Non-IBR |
| Orientation | Vertical |
| Voltage | 320V |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Amandeep |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 2 HP |
maual,semi automatic and Fully automatic
as per clint demad....We Aman Deep Engineering Works is Manufacturer, Wholesaler, Supplier And Exporter a broad plethora of Cattle Feed Plant,Pellet Machine,Poultry,Feed Plant,Feed Pellet Making Machine,Feed Mixer,Poultry Feed Making Machine, Feed Bin,Cattle Feed Mill Machine Cattle Feed Plant, Poultry Feed Plant, Feed Making Machine, Feed Mixer, etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with latest tools. We check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers.https://www.amandeepengineeringworks.com/about-us.html 85580 81301
Additional Information:
- Production Capacity: 300kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback