- Home
- »
- Our Products
- »
- Industrial Steam Boiler
Industrial Steam Boiler
We are a leading Manufacturer of industrial steam boiler from Khanna, India.
Industrial Steam Boiler
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity(kg/hr) | 200 kg/hr |
| Fuel Type | Wood Fired |
| Capacity(Ton/hr) | 500 kg |
| Boiler Type | Steam Boiler |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 10.54 kg/cm² |
| Certification | Non IBR |
| Regulation | Non-IBR |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Firing Method | Manual Fired |
| Phase | 3 Phase |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Condition | New |
Use to make steam from water
Additional Information:
- Production Capacity: 500KG
Yes! I am InterestedRequest A Callback